بررسی 5 هزار پرونده فوتبالی در دادگاه حکمیت ورزش

ساعت 09:55 شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷

تهران- ایرنا- بنیانگذار انجمن بین المللی زنان حقوقدان ورزشی جهان (ویسلا) از بررسی پنج هزار پرونده حقوقی ویژه فوتبال در دادگاه بین المللی حکمیت ورزش (cas) در سال 2017 خبر داد و گفت: از این تعداد سه هزار پرونده تعیین تکلیف شده اند.

به گزارش سازمان لیگ به نقل از سایت ایرنا «ملانی شرر» سوئیسی یکی از زنان حقوقدان موفق جهان که برای حضور در نخستین کنگره بین المللی حقوق ورزشی زنان جهان به تهران سفر کرده است، این آمار را در گفت و گو با ایرنا اعلام و یادآور شد: همچنین 2 هزار پرونده فوتبالی دیگر در دادگاه کَس مربوط به سال 2017 باز است.
وی که هفت سال ریاست گروه تعیین وضعیت فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) را بر عهده داشت، می گوید: بیشترین پرونده حقوق ورزشی مربوط به فوتبال در موضوع قراردادهاست که باشگاه ها به بازیکنان پرداخت نمی کنند، یا دیر پرداخت می شود و یا بدون رعایت تعهدات در متن قراردادهای فوتبالیست ها پرداخت نمی شود.
موسس انجمن بین المللی زنان حقوقدان ورزشی جهان درباره شمار پرونده ها در دادگاه بین المللی حکمیت ورزش گفت: با توجه به اینکه دادگاه اجازه انتشار اخبار مربوط به این موضوع را ندارد اما به نظر می رسد در 10 سال اخیر 5 هزار پرونده حقوقی وجود دارد.
شرر که اکنون به برخی باشگاه های فوتبال و حتی فیفا مشاوره حقوقی می دهد، اضافه می کند که هنوز آمار پرونده حقوقی مربوط به فوتبال در سال 2018 اعلام نشده است.
عضو هیات رئیسه انجمن ویسلا در خصوص تاثیر برپایی کنگره بین المللی حقوق ورزشی در ایران در کاهش دعاوی پرونده های حقوقی یادآور می شود: آموزش به منزله پیشگیری است و بدون تردید، آگاه بودن از حقوق ورزشی باعث می شود تا کار به دعاوی حقوقی نرسد.
وی در پایان به سفرش به تهران اشاره می کند و می گوید: هیچ تصور بدی از ایران نداشتم و همواره یاد گرفته ام به قضاوت برخی رسانه ها گوش ندهم و آنچه که خود از نزدیک می بیبینم قضاوت کنم. اکنون می گویم ایران کشوری خوب با مردم بسیار فوق العاده ای است.
کنگره بین المللی حقوق ورزشی به ابتکار کمیته ملی المپیک و با همکاری انجمن بین المللی زنان حقوقدان ورزشی (ویسلا) در راستای رشد و توسعه حقوق ورزشی در کشور، در روزهای 19 و 20 آذر ماه جاری با برپایی کارگاه های متعدد به میزبانی تهران برگزار شد که سرپرستی این گروه بر عهده خانم «ملانی شرر» عضو سابق دپارتمان تعیین وضعیت فیفا بود که سال ها سابقه رسیدگی به پرونده های فوتبالی را در این نهاد ورزشی بر عهده داشته است.
ورزشی**9250**1597

کلید واژه