آیا عدم انتقال محمد صلاح به فوتبال عربستان، سیاسی بود؟

ساعت 12:39 دو شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

در حالی که عربستان آماده گران‌ترین انتقال تاریخ فوتبال خود با خرید محمد صلاح مصری بود؛ این کار در روزهای پایانی فصل نقل‌وانتقالات نافرجام ماند.

aa

به گزارش خبرگزاری تسنیم، باشگاه الاتحاد، مدافع عنوان قهرمانی لیگ حرفه‌ای عربستان پس از جذب ستاره‌های مشهور فوتبال جهان از جمله کریم بنزمای فرانسوی تصمیم داشت تا محمد صلاح ملی‌پوش مصری لیورپول را هم بخرد. در حالی که صندوق سرمایه‌گذاری عربستان به‌عنوان مالک چهار باشگاه برتر فوتبال این کشور آماده امضای گران‌ترین انتقال تاریخ فوتبال عربستان بود؛ در نهایت نتوانست به هدفش برسد.

برخی از رسانه‌ها از عدم توافق دو باشگاه عربستانی و انگلیسی یا عدم موافقت سرمربی لیورپول با وجود آمادگی محمد صلاح برای این انتقال خبر دادند؛ با این وجود اصل ماجرا چیز دیگری می‌تواند باشد. شاید خیلی‌ها بپرسند چرا محمد صلاح حاضر نشد پیشنهاد بسیار خوب الاتحاد و ترک لیورپول را عملی کند؟ اکنون با توجه به بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالات فوتبال عربستان می‌توانیم نگاه عمیق‌تری به دلایل منتفی شدن پیوستن محمد صلاح به الاتحاد داشته باشیم.

محمد صلاح , فوتبال عربستان , تیم فوتبال لیورپول انگلیس ,

یک تئوری - شاید بدبینانه - این است که محمد صلاح از انتقال به عربستان می‌ترسید و بحث وفاداری‌اش به لیورپول چندان مطرح نبوده است! مایک گوردون مدیر اجرایی لیورپول در اول سپتامبر با نمایندگان الاتحاد عربستان دیدار کرد. به گزارش اتلتیک؛ اعراب برای جذب محمد صلاح مهاجم لیورپول 150 میلیون پوند به قرمزها پیشنهاد دادند، اما گوردون گفت که این بازیکن 31 ساله مصری برای فروش نیست. مدیران لیورپول این موضع را با این واقعیت توضیح دادند که این باشگاه علاقه‌ای به رها کردن بازیکن کلیدی خود ندارد. علاوه بر این، صلاح در تابستان گذشته قراردادی جدید و سه ساله با دستمزد 350 هزار پوند در هفته امضا کرد (هیچ‌کس در آنفیلد بیشتر از صلاح حقوق دریافت نمی‌کند) و نمی‌خواهد شرایطش را تغییر دهد.

جایگاه و اهمیت بالای محمد صلاح برای لیورپول توسط یورگن کلوپ سرمربی تیم نیز تأیید شد و او وینگر مصری را در فصل جدید به فهرست نایب کاپیتان‌های تیم اضافه کرد؛ با این حال دلیل بسیار خوب دیگری نیز برای امتناع محمد صلاح از رفتن به عربستان سعودی وجود دارد. او به خوبی خطرات مهاجرت به کشوری که مصر از لحاظ تاریخی روابط بسیار پرتنشی با آن داشته است را می‌سنجد.

صلاح از تبدیل شدن به ابزاری برای نفوذ در یک بازی بزرگ سیاسی می‌ترسید. همان‌طور که می‌دانید؛ اگرچه لیونل مسی از رفتن به لیگ عربستان سعودی امتناع کرد، اما این موضوع باعث نشد که ستاره آرژانتینی با تعهدی برای گذراندن تعطیلات با خانواده خود حداقل سالی یک بار به مدت سه سال، قراردادی 25 میلیون دلاری امضا نکند. به گزارش نیویورک تایمز، قرارداد بین لیونل مسی و عربستان شامل بندی است که مسی را از گفتن هر چیزی که می‌تواند اعتبار کشور و رهبران آن را خدشه‌دار کند، منع می‌کند.

محمد صلاح , فوتبال عربستان , تیم فوتبال لیورپول انگلیس ,

در فوریه 2021، مسی نامه‌ای به وزیر گردشگری عربستان سعودی نوشت و از اینکه نتوانسته بود به سفر برنامه‌ریزی شده خود بپردازد، عذرخواهی کرد. صلاح مصری حتی بیشتر از این آگاه است. محمد می‌داند پولی که به لیورپول پیشنهاد شده از خزانه دولت تخصیص یافته است و این خطر تبدیل شدن به یک ابزار را به همراه دارد.

در ماه آگوست، سخنان ولید الفرج مجری محبوب ورزشی عربستان سعودی سر و صدای زیادی به پا کرد و گفت که رقابت بین النصر و الهلال اکنون قو‌ی‌ترین رویارویی در خاورمیانه است. این روزنامه‌نگار استدلال‌های قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کند: «برای مدت طولانی، جذاب‌ترین نشانه نبرد بین الاهلی مصر و الزمالک بود، اما علاقه به دربی قاهره از مصر فراتر نرفت. این دربی مخاطب بین‌المللی قابل توجهی ندارد. امروزه تعداد ستارگان فوتبال در عربستان سعودی بسیار بیشتر است و این لیگ در کشورهای دیگر نیز بیشتر پوشش داده می‌شود. به ویژه در سال 2023، 40 پخش کننده در سراسر جهان حق پخش مسابقات لیگ عربستان سعودی را به دست آوردند».

محمد صلاح , فوتبال عربستان , تیم فوتبال لیورپول انگلیس ,

درک این موضوع که سفر برای همکاری با سعودی‌ها در چنین محیطی برای اسطوره فوتبال مصر، مملو از خطرات زیادی برای شهرت است، دشوار نیست. انتقال صلاح به عربستان سعودی در اوج دوران حرفه‌ای او توسط هموطنانش منحصراً با روحیه "فروش به ثروتمندان" درک خواهد شد. صلاح با انتقال به عربستان سعودی وارد دنیایی می‌شود که در طول دوران حرفه‌ای خود سعی کرده است از آن دوری کند. او تاکنون منحصراً با بالاترین مهارتش در زمین فوتبال و بازخورد مثبت طرفداران روبه‌رو بوده است و پیوستن به لیگ حرفه‌ای عربستان، آینده او را به روابط و دیپلماسی خارج از کنترل او وابسته می‌کند.

محمد صلاح به ویژه پس از حادثه 2018 مراقب است. بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری از صلاح به خاطر دیدار با رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن در زمانی که تیم ملی مصر برای مسابقات جام جهانی در گروژنی آماده می‌شد، انتقاد کردند. به گزارش CNN؛ صلاح احساس آسیب‌پذیری می‌کرد و از این پس نمی‌خواهد درگیر داستان‌های غیرمرتبط با فوتبال شود یا برای اهداف سیاسی دیگران مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین انتقال احتمالی او به عربستان حداقل در آینده‌ای نزدیک دشوار به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/

aa

کلید واژه